St. Paul, Minn. — The Minnesota State Fair and the Minnesota Farm Bureau recognize 154 Minnesota farms as 2020 Century Farms.
Qualifying farms have been in continuous family ownership for at least 100 years and are 50 acres or more.
Century Farm families receive a commemorative sign, as well as a certificate signed by Minnesota State Fair and Minnesota Farm Bureau presidents and Governor Tim Walz. Since the program began in 1976, more than 10,500 Minnesota farms have been recognized as Century Farms.
2020 Century Farm families are listed by county, then by the farm’s city or township, family or farm names and year of original purchase:
Aitkin
     Aitkin – Flat Rock Farm, 1920
     Finlayson – Chelsey Brook Acres, 1907
Becker
     Menahga – The Chester Tangen Farm, 1919
     Park Rapids – Rixen, 1919
Beltrami
     Bemidji – Kimmes Family, 1917
     Puposky – Mistic Family Trust – Frank J. Mistic, Jr. and Diana D. Mistic, 1920
Benton
     Foley – Hess Farms, 1900
     Foley – The Latterell Farm, 1919
Big Stone
     Correll – Larson Family Farm, 1918
Blue Earth
      Mapleton – Treanor Farm, 1918
Brown
     New Ulm – Milford East, 1872
     Sleepy Eye – Berkner Farms, 1920
     St. James – KJH Hanson Farm, 1887
Carlton
     Cloquet – Aho Farms, 1917
     Holyoke – Fabrello Family Farm, 1919
Cass
     Pequot Lakes – Hoefs’ Rock House Ranch, 1911
Chippewa
     Maynard – The Gosseling Farm, 1892
     Maynard – Michael L. Arends, 1919
     Montevideo – Ellingson Family Farm, 1908
Chisago
     Lindstrom – Maple Hill Farm, 1920
     North Branch – Hay Creek Farm, 1920
Clay
     Hawley – Keith and Lori Aakre, 1883
Clearwater
     Gonvick – Johnson Operation, 1909
Cottonwood
     Jeffers – Schoper Farm, 1919
     Lamberton – Hubert Farm, 1916
     Revere – Peder Enstad Homestead, 1871
Dakota
     Cannon Falls – McCoy Farms, 1913
     Hastings – The Leifeld Farm, 1871
Dodge
     Mantorville – Schleeter Family Farm, 1912
Douglas
     Alexandria – Chermak, 1888
     Alexandria – Johnson, 1913
     Parkers Prairie – Hart Farm, 1919
Faribault
     Blue Earth – Guckeen/Murphy, 1885
     Frost –  Claire and Diane Olson, 1920
Fillmore
     Preston – Clint and Marlene Peterson Farm, 1916
Freeborn
     Alden – Jacobs, 1920
     Ellendale – D&P Farr Farm, 1919
     Glenville – Arlo L. and Julie D. Wallin – Wallin Farms, 1919
     Hartland – The Madson Farm, 1903
Goodhue
     Goodhue – Dicke Family Farm, 1920
     Goodhue – Richard Ryan Family, 1863
     Elbow Lake – James K. and Charlene Nelson, 1915
     Herman – Itzen Family Farm, 1902
Houston
     Caledonia – Evergreen Stock Farm, 1918
     Caledonia – Molling Family Farm, 1919
     Spring Grove – David Holten Family Farm, 1901
Isanti
     Cambridge – The Troolin Farmstead, 1908
Jackson
     Jackson – Vacura, 1919
     Lakefield  – Buresch Family Farm, 1920
     Lakefield  – Doug and Sue Pohlman, Kimberley and Brett Johnson, Elaine Pohlman, and Kenneth and Pat Pohlman, 1920
Kandiyohi
     Atwater – Person – Kelley, 1920
     Pennock – Thompson Family Farm, 1895
Koochiching
     Littlefork – Lofgren Farm, 1904
     Littlefork – Rehn, 1914
Lac qui Parle
     Bellingham – Trygestad Family Farms, LLC, 1920
Lake of the Woods
     Williams – Olson Stock Farm, 1920
Le Sueur
     Le Center – Macho Farm, 1920
     Le Sueur – King Family Farm, 1920
Lincoln
     Ivanhoe – Tom and Cindy Frensko Family, 1920
Lyon
     Tyler – Bakker Farms, 1920
Mahnomen
     Fosston – Hans and Mary Nesvold Farm, 1919
Marshall
     Argyle – Tulibaski Brothers, 1919
     Strandquist – Hanson Farm, 1920
     Strandquist – Stusynski Farms, 1920
Martin
     Fairmont – Becker Farm, 1920
     Fairmont – Bill and Jim Bulfer, 1912
     Fairmont –  Bill and Jim Bulfer, 1920
     Fairmont – John Bulfer – Crowley Farm, 1904
     Truman – George Farm, 1898
     Welcome – Louis – Carl – Kristy Meyer Farm, 1919
McLeod
     Brownton – Zimmerman Farm, 1920
     Lester Prairie – Curtis and Debra Marks, 1920
     Lester Prairie – Francis Burch, 1919
     Stewart – The Maiers Family Farm, 1919
Meeker
     Dassel – Dahlman, 1918
     Dassel – Lakewood Farm, 1907
     Dassel – Settergren Farm, 1919
     Grove City – Dean Stenberg, 1920
Morrison
     Pierz – Hebler’s KG Ranch, 1920
Mower
     Brownsdale  – Holst Farms, 1920
     LeRoy – McRoberts, 1920
     Lyle – Wilfred and Calista Murphy Family Farm, 1920
Murray
     Chandler – Strampe Farm, 1920
     Walnut Grove – Kassel Family Farm, 1911
Nobles
     Lismore – Alma Voss Bullerman and Sons, 1919
     Lismore – DeGroot Farm, 1918
     Worthington – Gordon Family Farm, 1920
     Worthington – Robertson Farm, 1917
Norman
     Shelly – Svalestad and Swalstad Farm, 1889
Olmsted
     Elgin – Kitzman Dairy, 1920
     Eyota – Darrel Mulholland Farm, 1917
     Rochester – Kuisle Korner, 1912
     Stewartville – Dux Farm, 1919
Otter Tail
     Erhard – Weiss Family Farm, 1898
     Perham – Dan Bucholz Family Farm, 1919
     Perham – Steuber Family Farm, 1920
     Pelican Rapids –  Ruud, 1919
     Vining – Aune – Wallevand, 1899
     Wadena – Roger and Pamela Heiden, 1919
Pennington
     Thief River Falls – Iverson Family Farmstead, 1920
Pipestone
     Edgerton – DeGroot – Walhof, 1918
     Pipestone – Bucher Farm, 1918
Polk
     Beltrami – Eia Farms, 1904
     Beltrami – Page Farm, 1920
     Beltrami – Rolland B Hamre Inc., 1920
     Beltrami – Walters Farm, 1912
     Crookston – Letnes Farms, 1891
     Fertile – Larson Brothers Farming, 1884
     Gully – Travis and Tracy Carlson, 1902
Pope
     Glenwood – Reichmann Homestead Farms, 1920
     Starbuck – The Rasmusen Family Farm, 1920
Redwood
     Clements – Nelsen Family Farm, 1918
     Lamberton – Steven and Euleen Christensen Farm, 1912
     Garden City – Michael and Mary Pankratz Family Farm, 1877
     Morgan – Schmidt Family Farm, 1920
Renville
     Fairfax – Jeffrey and Kari Jo Borth, 1920
     Franklin – Sherman Farm, 1920
Rice
     Faribault – Bauer, 1914
     Faribault – Bauer – East Prairie Farm, 1916
     Lonsdale – Pumper, 1906
     Lonsdale – Trnka’s, 1920
     Morristown – Schwichtenberg Farm, 1919
Rock
     Luverne – Swenson Farm, 1920
Roseau
    Badger – Gerald Didrikson Farms, 1917
Scott
     Belle Plaine – Riesgraf – Bauer Farm, 1920
Sibley
     Buffalo Lake – The Binger Farm, 1919
     Gaylord – Larry and Debra Podratz Family Farm, 1919
     Gaylord – Spiering, Reinke, Paine, 1919
St. Louis
     Alborn – Polich Farm, 1919
     Wright – The Markkanen Farm, 1909
Stearns
     Albany – The Burg Family Farm, 1891
     Albany – Linn Family Farm, 1917
     Albany – Malley Family Farm, 1882
     St. Joseph – Kosel Family, 1865
Steele
     Owatonna – Wencl Farm, 1920
Stevens
     Alberta – Tollef Berger Farm, 1920
Swift
     Benson – Saunders Family Farm, 1919
     Benson – Dean and Shirley Evenson Family, 1920
Todd
     Bertha – Hartman Family, 1920
     Grey Eagle – Berscheit Farms LLC, 1919
     Long Prairie – Zastrow Farms, 1920
     Sauk Centre – Eltgroth, 1919
Wabasha
     Plainview – Welti Farm, 1915
Waseca
     Janesville – Holmes Farm, 1919
     Janesville  – Nyquist Family Farm, 1920
     Waseca – Greg and Amanda Born, 1916
     Waseca –  Reinecke Farm, 1900
Washington
     Hastings – Schneider Farm, 1919
     Stillwater – Alocra Dairy Inc., 1919
Wright
     Annandale – McDonald Farm, 1859
     Cokato – Dahlen Stockholm Land, 1909
     Cokato – Lundeen Farms, 1920
Yellow Medicine
     Canby – Hansen Farm, 1903
     Canby – Kraft Farm, 1920
Information on all Century Farms will be available at the Minnesota Farm Bureau exhibit during the 2020 Minnesota State Fair. A database of all Minnesota Century Farms is also available at fbmn.org.
SHARE
Previous articleNewscast 4-8-20
Next articleSylvia Pfeiler

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here